... w myśl tej sentencji i z uwagi na historię miasta Parczewa w naszej szkole realizujemy działania międzykulturowe – skrzyżowanie kultury Żydów i Polaków.
W dniu 21.02.2023r. w naszej szkole odbyła się uroczystość, która była okazją do uczczenia pamięci Żydów, jeńców wojennych z byłej armii polskiej, którzy zginęli w lutym 1940r. w Podlaskim Marszu Śmierci. Zostali pochowani w bezimiennych zbiorowych mogiłach na parczewskim kirkucie.
Podczas spotkania nasza szkolna społeczność obejrzała prezentację poświęconą tym wydarzeniom oraz archiwalny film – Sztetl Parczew 1940. Uroczystość wzbogaciła wystawa fotograficzna ,,Myślałem, że Holokaust będzie ostatnią wojną na świecie’’ oraz wystawa eksponatów związanych z kulturą żydowską.
Uczniowie mieli okazję posłuchać klezmerskiej muzyki oraz pięknej pieśni ,,Tych miasteczek już nie ma… ‘’ w wykonaniu ucz. kl. 7A Malwiny Słowik i Martyny Witkowskiej. Lokalny regionalista pan Stanisław Waszkiewicz podzielił się z nami bogatą wiedzą na temat historii Parczewa i tragicznych losów miejscowego kirkutu. Słodkim akcentem na zakończenie uroczystości był rugelach – rogalik tradycyjnie wypiekany na święto Chanuka, przygotowany na tę okoliczność przez żydowską restaurację ,, Mandragora’’.
Jesteśmy przekonani, że takie działania edukacyjne wzbogacają wielokulturowe dziedzictwo naszego miasta i przywracają, czasami zapomnianą o nim, pamięć.