Powrót do szkoły często generuje u dzieci stres związany z nowymi obowiązkami i zmianą trybu życia a może zmianą nauczycieli, wprowadzenie nowych przedmiotów szczególnie w klasie 4 i 7.   To naturalna reakcja, która może być inna, w zależności od tego, czy mówimy o pierwszoklasiście czy nastolatku.

Ważne jest bycie uważnym na emocje dziecka i wspieranie Go. Warto rozmawiać o pozytywnych aspektach szkoły, unikając presji i udzielając wsparcia przy adaptacji do nowego środowiska.

Rodzicu, jak możesz pomóc swojemu dziecku?

* rozmawiaj oraz pozwól aby dziecko / nastolatek mógł swobodnie wypowiedzieć co czuje

* okazuj wsparcie poprzez wyrażanie dumy, nawet z najdrobniejszych sukcesów dziecka

* pamiętaj, że Twoje dziecko / nastolatek ma prawo mieć złe samopoczucie

* nie dawaj od razu złotych rad