Szkoła Podstawowa nr 1 w Parczewie  od 1 września 2022 r. realizuje projekt Laboratoria Przyszłości.

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Celem programu  jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań, jak również  wsparcie procesu dydaktycznego i uczynienie go bardziej interdyscyplinarnym i innowacyjnym.

Program  wspiera wszystkie szkoły podstawowe w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości uczniowie będą mogli uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności.

Szkoła otrzymała 108 tyś. złotych na zakup wyposażenia projektu. W ramach wyposażenia podstawowego(szkoły musiały albo zakupić w ramach otrzymanego wsparcia albo zapewnić uprzednio w inny sposób) zakupiono:

•  Drukarki 3D z akcesoriami (w tym aplikacjami, slicerami etc.)
    •    Mikrokontrolery z sensorami, wzmacniaczami, płytkami prototypowymi i innymi akcesoriami
    •    Sprzęt do nagrań dla nauki prezentacji swoich osiągnięć (kamery, mikrofony, oświetlenie etc.)
    •    Stacje lutownicze (do mikrokontrolerów).

W ramach wyposażenia dodatkowego (które może być swobodnie dobierane przez społeczność szkolną) zakupiono: wyposażenie AGD, pracownię robótek ręcznych, roboty, V Gogle, drony, klocki Lego, klocki konstrukcyjne, akcesoria.

Z zakupionego wyposażenia będą korzystać uczniowie na lekcjach , ale też na zajęciach pozalekcyjnych (np. kółkach zainteresowań).