Jesteśmy jedną ze szkół w Polsce, która zakwalifikowała się do projektu edukacyjnego ,,Muzeum w pudełku. Miasteczko Malki’’. 16 listopada w naszej szkole przeprowadzono warsztaty dla uczniów klasy 6B i nauczycieli w ramach projektu ,,Muzeum w pudełku’’. Warsztaty poprowadził Edukator z  Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Szkoła otrzymała zestaw materiałów edukacyjnych ,,Muzeum w pudełku. Miasteczko Malki’’. W zestawie znalazła się gra narracyjna ,,Miasteczko Malki’’ wraz ze specjalnie zaprojektowaną mapą, zdjęciami archiwalnymi oraz replikami obiektów z kolekcji Muzeum POLIN w postaci druków 3D. W ramach projektu na zajęciach uczniowie i uczennice pod okiem Edukatora wzięli udział w fabularyzowanej grze narracyjnej ,,Miasteczko Malki’’, w której gracze wcielają się w postać Antka – współczesnego 12-latka, który niespodziewanie przenosi się 100 lat w przeszłość. Trafia do miasteczka, jakich było wiele w dawnej Polsce, gdzie obok siebie żyli Polacy i Żydzi. Przewodniczką chłopca jest 11-letnia Żydówka – Malka. Dzieci wspólnie zwiedzają miasteczko, poznając żydowskie tradycje, święta, kuchnie i życie codzienne. Uczniowie w czasie warsztatów wykonywali różnorodne zadania. Duże zainteresowanie wzbudziły przedmioty związane z religią i  kulturą żydowską, których mogli dotknąć / kielich, świeczniki czy jad /, a nawet przymierzyć kipę. Uczniowie zagrali również w bardzo popularną grę drejdel.

Przedmioty i materiały z ,,Muzeum w pudełku” pozostaną już w naszej szkole. Będą wykorzystywane na lekcjach, aby uczniowie mogli poznać wielokulturowość i różnorodność dawnej Polski.

Koordynator szkolny – Zofia Kaczmarek